Vypnout zobrazení pro mobilní zařízení

Rychlé volbyVyhledávání

Vypnout grafiku

Den Země v režii našich žáků

Den Země v režii našich žáků

Parlament SŠIEŘ připravil pro žáky sedmých a osmých tříd základních škol netradiční Den Země, který proběhl ve čtvrtek 25. dubna 2024 v prostorách Střední školy informatiky, elektroniky a řemesel. Akce probíhala ve dvou časových blocích.

První část byla zaměřena na ekologické hry a soutěže, které byly připraveny v učebnách teoretické výuky v hlavní budově. V zábavné hře Co na to Vaxňáci? (variace na populární Co na to Češi?) žáci ze základek odhadovali, jak asi na otázky související s životním prostředím odpovídali jejich starší kolegové. Pod vedením studentů grafiky upravovali obrázky ve Photoshopu. Dozvěděli se, jak se na naší škole realizuje dobrovolnická činnost v rámci DofE, poměřili síly v soutěži na vlastních mobilních telefonech a většinu zaujalo i stanoviště s označením Powerbanka. Program ve všech učebnách připravil tým našich studentů, kteří žáky základních škol po celou dobu doprovázeli, povzbuzovali, a když bylo potřeba, poskytli radu i pomoc.

Druhá část pobytu byla připravena v budově praktického vyučování, kde hlavně kluky zaujalo hned první stanoviště. To bylo zaměřeno na programování robotické ruky a robotických vozítek, které se proháněly prostorem. Žáci mohli sledovat, jaké změny lze dosáhnout zásahem do nastavení programu. Seznámili se také s ovládáním obráběcích strojů pomocí programování a prozkoumali, jak funguje nabíječka elektromobilu. V odborných učebnách si prakticky vyzkoušeli pájení a sestavení elektronického obvodu. Nakonec se seznámili s chytrou domácností, jejíž model si mohli vyzkoušet. Touto částí dne je sice provázeli naši studenti, ale program připravili a činnosti realizovali učitelé odborné výuky, za což jim patří velký dík.

Den byl pro organizátory z řad našich studentů víc než složitý. Poprvé si vyzkoušeli, jak náročné je takovou akci připravit a co všechno obnáší zaujmout a zvládnout partu dětí. Tým vedený Terezou Cábovou musel v průběhu akce řešit pár nečekaných drobných kolizí souvisejících s časovým harmonogramem, ale vše nakonec zvládli na výbornou. Z pohledu zkušených pedagogů můžeme jen konstatovat – klobouk dolů.

 

02. 05. 2024 21:40:00 | Václav Knápek