Vypnout zobrazení pro mobilní zařízení

Rychlé volbyVyhledávání

Vypnout grafiku

Exkurze U3B do ČNB v Brně

Exkurze U3B do ČNB v Brně

Dne 19. 2. 2019 se vydala třída U3B v doprovodu pedagogů na exkurzi do České národní banky v Brně, kde žáci absolvovali velmi zajímavou přednášku o historii a vývoji platidel. Součástí výkladu byla také velmi zajímavá expozice výstavy Lidé a peníze.

Žáci měli možnost shlédnout platidla od těch prvotních historických až po současné, používané mince i bankovky, včetně jejich vzniku od grafických návrhů a výroby až po předání konkrétního platidla do oběhu. Velmi zajímavé byly také informace o zabezpečení a ochraně platidel proti padělání, které doplnily také ukázky skutečných padělků. Atraktivitu exkurze umocnila také architektonická krása celé historické budovy ČNB.

V další části dne žáky čekala společná prohlídka centra města Brna. Na trase od ČNB přes náměstí Svobody měli žáci možnost si prohlédnout dominanty jihomoravské metropole, historické měšťanské domy, budovu Nové radnice, Zelný trh a dominanty města – Špilberk a gotický chrám Sv. Petra. Večer se žáci odreagovali společnou návštěvou představení 3D kina.

Druhý den exkurze byl věnován historii: nejprve byla v plánu výstava Titanic, která všechny překvapila strhující atmosférou, celkovou koncepcí a autenticitou. Každý si zde našel oblast, která jej nejvíce zajímala, ať už to byla technická část, dobové dokumenty, osobní příběhy pasažérů nebo originální restaurované předměty jako němí svědkové světoznámého tragického osudu lodi. Čas, vyhrazený této výstavě byl rázem pryč. Třídu však čekala ještě expozice v Kapucínské hrobce a tak následoval poslední přesun na Kapucínské náměstí, kde jsme shlédli neobvyklou výstavu, nutící k zamyšlení nad hektickým během života dnešní společnosti.

Oba dny umocnilo ještě krásné slunné jarní počasí a tak jsme celou exkurzi mohli zakončit pohledem na panorama města z teras pod Petrovem.

Alena Šindelková
Sabina Pernická

22. 02. 2019 14:20:00 | Karla Macurová