Vypnout zobrazení pro mobilní zařízení

Naše cesta do Europarlamentu ve Štrasburku

Ve třetím adventním týdnu se 24 žáků třetího ročníku SŠIEŘ vypravilo na výlet do Europarlamentu ve Štrasburku. Tady měli možnost strávit jeden celý den v roli europoslanců.

Bližší podrobnosti se nejlépe dozvíme od samotných účastníků zájezdu.

„Jak se vám vlastně podařilo dostat se do Europarlamentu ve Francii?“

„Bylo to opravdu nečekané. Jednou přišla paní učitelka J. Josefíková do hodiny a řekla, že si vyplníme soutěž o Evropské unii, kterou následně odešleme, a tím získáme šanci vyhrát výlet do Europarlamentu. Přestože je naše třída poměrně líná, vzali jsme to vážně, a pečlivě jsme na soutěžní otázky odpověděli. Náš spolužák Pavel Grossman byl poté vylosovaným šťastlivcem, který byl odměněn zájezdem pro celou třídu a dva pedagogy.“

Studenti cestovali celou noc a dlouhé hodiny autobusem. V pátek přišel den D, tzv. EUROSCOLA DAY, který strávili celý v Europarlamentu.

„Jak probíhal Euroscola Day?“

„V pátek pro nás byl zajištěný program až do večerních hodin. Byli jsme rozděleni do skupin podle témat, na která jsme se předem připravovali. Debatovali jsme na témata např. Brexit, migrace a integrace, lidská práva, budoucnost Evropy, zaměstnanost mladých lidí, životní prostředí, atd. Po snídani jsme se přesunuli do hlavní zasedací síně. Nemyslím si, že by někoho z nás politika nějak extra zajímala, ale pobyt v parlamentu byl opravdu velkolepý a program poutavý. Nic podobného jsem ještě nezažil. Každá třída měla své mluvčí, kteří měli za úkol před plným sálem představit svoji školu a místo odkud pocházejí. Za nás se nelehké role spíkrů výborně ujali Matěj Švach a Alex Rzažewski.
Po vydatném obědě začala ta pravá zábava v podobě hry EuroGame. Byli jsme rozděleni do mnohonárodnostních skupin a odpovídali jsme na otázky položené v různých jazycích. Vyzkoušeli jsme si i hlasování. Vyhlášením vítězů hry a evropskou hymnou náš páteční program v parlamentu skončil.“

„Tak to muselo být náročné, ale určitě zajímavé. Na výletě jste ovšem byli déle než tři dny, stihli jste cestou ještě něco jiného, co by stálo za řeč?“

„Ano, určitě. Už cestou tam jsme se ráno probudili před pohádkovým hradem Haut Koenigsbourg. Z hradu byl za ranního slunce dechberoucí výhled na všechny světové strany, i na okolní vinice. Po prohlídce hradu jsme zastavili a prohlédli si malebná městečka Ribeauvillé a Riquewihr v  oblasti proslulé ryzlinkem a tramínem. Nezapomenutelná byla také atmosféra a adventní výzdoba na vánočních trzích ve Štrasburku. Třešničkou na dortu nejen pro milovníky automobilů byla sobotní návštěva muzea Porsche a následně prohlídka muzea Mercedes-Benz v německém Stuttgartu.

„Skoro vám závidím. Chcete dodat ještě něco na závěr?“

Výlet se nám všem moc líbil, byl to skvělý zážitek a dobrá zkušenost, za kterou jsme rádi. A úplně na závěr nesmíme zapomenout poděkovat p. učitelce třídní a p. učitelce Josefíkové, které se celkově postaraly o realizaci tohoto zájezdu.

Studenti ZI3.A, SŠIEŘ Rožnov p. R.


Krátké video z Europarlamentu:

https://www.youtube.com/watch?v=kURTmeyIuc0

 

23. 12. 2017 22:16:00 | Václav Knápek