Vypnout zobrazení pro mobilní zařízení

Rychlé volbyVyhledávání

Vypnout grafiku

Odborná praxe v NXP

V termínu od 21. 5. do 1. 6. 2018, v období maturit, se studenti 2. a 3. ročníků účastnili odborných praxí. Nám škola umožnila zajištění odborné praxe ve firmě NXP Semiconductors Czech Republic s. r. o.

První den jsme šli do firmy s mírnými rozpaky z toho, co nás čeká. Rychle jsme však zjistili, že se není čeho bát. Byli jsme přivítáni milým a přátelským kolektivem, kde nám bylo okamžitě nabídnuto tykání, ochotně nás seznámili s chodem firmy i s naším pracovištěm a bez většího zdržování s námi vyřešili všechny nutné záležitosti, abychom hned následujícího dne mohli začít pracovat.

Při prohlídce firmy nás velmi zaujalo např. elektrické turbo, které zvládne i 100 000 otáček a tím pádem může zrychlit akceleraci ze 2 na 0,2 vteřiny, stejně tak, jako nás zaujal vývoj bezdrátové nabíječky pro notebook, tablet nebo mobil. Co bylo ale pro nás, jako pro studenty, nejvíce atraktivní zařízení, byl automat na kávu nacházející se ve vstupní hale, který vydával většinu produktů zcela zdarma. Toto zařízení jsme s radostí užívali (někdy až 5x denně) a doteď žasneme nad tím, že na nás firma nezkrachovala.

Druhého dne jsme dostali od firmy mikrokontrolery FRDM-KL25Z. Seznámili jsme se s komponenty a vývojovým prostředím, ve kterém budeme pracovat, vyzkoušeli jsme si několik DEMO příkladů a také různé vychytávky daného mikrokontroleru, který nás pak provázel po celou dobu praxe.

Postupně jsme se naučili mnoho užitečných věcí, jako je např. práce s programy IAR Embedded Workbench, FreeMASTER nebo GoldWave. Také jsme se seznámili s funkcí ADC převodníku, dozvěděli jsme se, k čemu všemu se dá využít PWM, popovídali jsme si s Alexou, s umělou inteligencí od Amazonu, nebo jsme si dokonce zalétali s drony. O zábavu jsme zkrátka měli postaráno a k tomu jsme se toho ještě spoustu naučili!

Mimo jiné jsme měli i možnost být svědky příležitostné rekreace zaměstnanců firmy, kdy si firma v jeden den udělala tzv. „fruit day“. Jinými slovy se na firemní náklady nakoupilo mnoho ovoce všeho druhu a bylo poskytnuto jak zaměstnancům, tak nám, praktikantům. „Ať si každý vezme, kolik toho sní,“ říkali. A tak jsme jedli - ještě skoro týden.

Shodli jsme se na tom, že nemáme praxi v NXP co vytknout. Ať je to přátelský a kvalifikovaný kolektiv, profesionální přístup při řešení problémů, oddechové aktivity nebo ochota předat nám užitečné informace, se vším jsme byli maximálně spokojeni.

Tímto bychom chtěli poděkovat především panu učiteli Lukáši Haplovi, který nám tuto odbornou praxi zajistil a panu Pavlu Šádkovi, našemu vedoucímu praxe, který za nás řešil všechny náležitosti ve firmě. Poděkování si samozřejmě zaslouží i všichni zaměstnanci firmy NXP, kteří si dali tu práci a čas nás něčemu novému naučit, ale i ti, kteří nám svým přátelským chováním zpříjemnili strávený čas ve firmě.

Lenka Poláchová a Kryštof Sádlík

20. 06. 2018 14:25:00 | Václav Knápek