Vypnout zobrazení pro mobilní zařízení

Rychlé volbyVyhledávání

Vypnout grafiku

Poezie jako hold Mezinárodnímu dni mateřského jazyka

Poezie jako hold Mezinárodnímu dni mateřského jazyka

V pátek 21. února 2020 se sešli příznivci poezie z řad žáků prvních ročníků maturitních i učebních oborů, aby v rámci školního kola recitační soutěže přednesli text autora, který je jim blízký.

Termín letošního setkání s poezií před tabulí se shodoval s Mezinárodním dnem mateřského jazyk, který jsme tak oslavili nejlepším možným způsobem.
Soutěž zahájila předsedkyně poroty Mgr. Štibingerová, která připomněla dlouholetou tradici setkávání našich žáků s verši známých i méně známých autorů. Vzhledem k pohodové atmosféře se lehká tréma některých soutěžících záhy vytratila a všichni si naplno užívali texty mistrů slova v podání svých spolužáků.
Letos překvapilo hned několik soutěžících, kteří text zvládli odrecitovat zpaměti, a to bez nejmenšího zaváhání. Většina účastníků vložila do vystoupení pořádnou dávku emocí, a vyvolala tak u diváků odpovídající reakci. Atmosféra byla velmi příjemná a pohodová, přestože se „hrálo“ o body.
Příjemným zpestřením programu bylo vystoupení tří soutěžících, kteří představili vlastní texty. Básničky Evy Kuřerové z ME1, Jakuba Mičkala z U1B i Jana Adámka z ME1 se oprávněně setkaly s bouřlivou reakcí publika, které ocenilo tvorbu i prezentaci spolužáků. Jejich výkon ohodnotila i porota, která pro ně pohotově vytvořila speciální kategorii.
Ozdobou školního klání bylo vystoupení Jana Jožky Fiuráška, matadora recitačních soutěží. Honza, žák třetího ročníku, se účastnil soutěže jako host. Díky zkušenostem z dramatického kroužku a účasti v řadě soutěží byl jeho přednes pochopitelně „v jiném levelu“. Řada soupeřů po jeho výkonu sportovně konstatovala, že to je jasný vítěz. Tím taky byl, ale v samostatné kategorii.
Na stupni nejvyšším stanul David Nohavica z U1A, stříbrnou příčku obsadila Valérie Babeková z U1B a bronz získal Šimon Jursa Z ME1.
Setkání s poezií před tabulí bylo velmi milé a příjemné. Každý z účastníků si odnesl drobné ceny za účast, vítězové větší ceny za mimořádné výkony a úplně všichni zážitek z příjemně prožitého dopoledne ve společnosti krásného slova.

 

24. 02. 2020 13:35:00 | Karla Macurová