Vypnout zobrazení pro mobilní zařízení

Rychlé volbyVyhledávání

Vypnout grafiku

ZI4.A na exkurzi v ČNB Praha

ZI4.A na exkurzi v ČNB Praha

Ve středu 27. 11. 2019 vyrazila třída ZI4.A v rámci projektu Šablony II - projektového dne mimo školu na exkurzi do ČNB Praha.

Expozice České národní banky „Lidé a peníze“ se nachází v majestátních prostorách historického trezoru nejprve Živnostenské banky, později Státní banky československé, dnes České národní banky a nabízí pohled na českou a československou měnovou historii v evropském kontextu.

Žáci si spolu s odborným výkladem prohlédli řadu zajímavých exponátů, jež se týkají vývoje platidel a peněz od dob jejich počátků až do současnosti získali tak ucelený přehled o dějinách peněz a finančního systému. Žáci se seznámili s ochrannými prvky bankovek a prostřednictvím testovacího zařízení si mohli ověřit pravost bankovek a ostatních cenin.

Nejnovějším současným lákadlem expozice je unikátní vysoko hmotnostní zlatá mince o nominální hodnotě 100 000 000 Kč. Tuto minci, která je největší zlatou mincí v Evropě a druhou největší na světě, vydala Česká národní banka v roce 2019 k příležitosti 100. výročí vzniku československé měny.

Kromě exkurze v ČNB se žáci prošli starobylým centrem Prahy a připomněli si výročí Sametové revoluce u památníků na Národní třídě a piazzetě Národního divadla.

Ing. Jana Josefíková

06. 12. 2019 10:25:00 | Jana Josefíková