Mezipředmětový projekt ČJL – VYT v 1. ročníku

V rámci aktivizačních činností a mezipředmětových vztahů měli žáci 1. ročníku studijních oborů vytvořit prezentaci v MS PowerPoint, která sloužila jako doprovodný materiál k uměleckému přednesu básnických textů.

 Mezipředmětový projekt ČJL – VYT v 1. ročníku

Prezentace obsahovala obrazovou předlohu doplněnou vhodnými přechody mezi jednotlivými snímky. Zvolené obrazy měly symbolicky vyjadřovat obsah básně. Dále do prezentace vložili zvukovou stopu a časování jednotlivých snímků.

Třída IT1. C zpracovala balady od K. J. Erbena. Nutno říci, že „klasici“ z IT1. C zabojovali… Není jednoduché se v dnešní (mírně komplikované) době … ztotožnit s romantickou literaturou. Skloubili grafické zpracování textu a mluvené slovo v jeden celek velmi zodpovědně.

Při zadání tohoto úkolu dostali žáci třídy IT1.B při výběru námětu volnou ruku a můžeme konstatovat, že mnozí příjemně překvapili. Vedle klasických autorů (Mácha, Erben, Wolker, Bezruč či Halas) se nebáli sáhnout ani po moderní látce. V prezentacích tak zazněla například pěvecká ukázka písně Ktož sú boží bojovníci (Daniel Landa), recitace Pochodové písně od J. R. R. Tolkiena nebo báseň Nemám rád od Vladimíra Vysockého.

Většina žáků třídy IT1.A volila rovněž klasiku v podobě balad K. J. Erbena (Vodník, Polednice, Kytice), objevilo se zde ale i pár solitérů, kteří zvolili méně známé básně, např. Pozdrav od J. Zahradníčka nebo Můj přítel Yetti od J. Žáčka.

Podobně jako ve třídě IT1.A dominovaly v ME.1 balady z Kytice, nejčastěji se recitovala Polednice. Zazněly však i básně J. Zahradníčka, J. Žáčka, J. Seiferta a dalších autorů.

Výhodou nastavení kritérií tohoto projektu bylo, že opadla nervozita, která se může negativně podepsat na celkovém dojmu projevu. V rámci hodnocení dostali žáci konkrétní doporučení formálního, technického i věcného charakteru. Přesto hodnotíme celou „akci“ kladně.

Někteří skutečně překvapili i dalšími prezentačními dovednostmi, v jejichž rozvíjení budeme pracovat i nadále – nejenom v češtině, angličtině, ale také v důležitých odborných předmětech.

Vyučující ČJL a VYT

 

Kalendář akcí

Nejbližší akce v naší škole

Zobrazit kalendář akcí

Co je u nás nového?

Aktuality a zajímavosti z naší školy

Zobrazit archiv aktualit
Foto k aktualitě Přednáška marketingového specialisty

Přednáška marketingového specialisty

12. 11. 2025

V pondělí 3. listopadu na naši školu zavítal pan Tomáš Bártek, marketingový ředitel z firmy Vivantis a zároveň bývalý student naší školy.

přečíst aktualitu
Foto k aktualitě Praha očima U3C

Praha očima U3C

12. 11. 2025

Ve dnech 22.–23. října 2025 se žáci třídy U3C vydali do Prahy s cílem nejen poznat krásy našeho hlavního města, ale také si užít společný čas mimo školní lavice.

přečíst aktualitu
Foto k aktualitě Burza Zlín

Burza Zlín

11. 11. 2025

Dne 5. 11. 2025 se naše škola zúčastnila Veletrhu práce a vzdělávání Zlín 2025.

přečíst aktualitu

Podporují nás

Partneři a sponzoři

Další sponzoři školy