Vypnout zobrazení pro mobilní zařízení

Rychlé volbyVyhledávání

Vypnout grafiku

Dokument Nicholas Winton – Síla lidskosti

Dokument Nicholas Winton – Síla lidskosti

Nicholas Winton…jméno náležející člověku, o němž dospělí (většinou) alespoň tuší, avšak mladé generaci je téměř neznámé. Dokumentární pořad Nicholas Winton – Síla lidskosti připomíná všem lidem čin, za který si tento muž zaslouží bezmezný obdiv a úctu a na který by se nemělo zapomenout.

Film se promítal v rožnovském kině 21. 10. 2017 a shlédli ho žáci tříd ME1, ME3, PO1 a U1A. Poutavý snímek umožnil žákům nahlédnout zpět do historie – do nacisty okupovaného Československa a do počátku 2. světové války. Právě v tomto období sir Nicholas Winton zachránil 669 dětí z židovských rodin tak, že je transportoval do Velké Británie, kde na ně čekaly adoptivní rodiny. Silný příběh zachycoval samotnou myšlenku emigrace dětí, realizaci a v neposlední řadě také setkání oněch zachráněných dětí s N. Wintonem po mnoha letech po skončení války. Dokument zobrazoval velmi dojemné chvíle, při nichž nejedno oko nezůstalo suché.
Po skončení filmu následovala krátká diskuze s pořadatelem programu, který se s N. Wintonem osobně setkal a o osud tzv. „Wintonových dětí“ se velmi zajímá dodnes. Žáci mohli posléze pokládat otázky, na které pan pořadatel ochotně odpovídal.


Celkový přínos akce je značný, neboť žáci měli možnost dozvědět se něco o člověku, který nebyl velký tím, kolik peněz vydělal, nebo jakou novou technologii vynalezl, nýbrž tím, že byl empatický, velkorysý, skromný a mimořádně odvážný. Snad i na žáky zapůsobila síla lidskosti tohoto muže a film poslouží jako hodnotný materiál k diskuzi při hodinách SVZ.

24. 10. 2017 08:28:00 | Karla Macurová