Vypnout zobrazení pro mobilní zařízení

Rychlé volbyVyhledávání

Vypnout grafiku

Expozice Nikola Tesla s příchutí vánoční atmosféry

Expozice Nikola Tesla s příchutí vánoční atmosféry

V úterý 6. 12. se místo mikulášské besídky vydala třída ME2 na výlet na pražské Výstaviště, aby zde navštívila výstavu exponátů geniálního vynálezce Nikoly Tesly.

Cestu žáci s pedagogickým dozorem započali už ve 4. 30 ráno. Jelikož do Prahy je daleko, spánkový deficit měli možnost kluci dohnat ve vlaku.

Kolem deváté už všichni v plné síle nastoupili do metra a vydali se vstříc dobrodružství. Nejdříve tedy absolvovali výstavu, která poodhalila celoživotní dílo Nikoly Tesly. Tesla byl excelentní vědec, vynálezce a konstruktér strojů, takže jeho nové poznatky o jeho práci žáci oboru mechanik elektronik velmi ocenili. Samotná prohlídka začala filmem o jeho osobnosti, díky kterému měli žáci možnost dozvědět se něco o jeho mládí i profesní kariéře.

Poté už se mohli vydat na prohlídku funkčních modelů Teslových vynálezů, jako je například transformátor, indukční motor s kotoučovým rotorem, bezdrátový přenos energie, ventilové potrubí a mnoho dalšího. Zajímavé na tom bylo, že všichni účastníci expozice si mohli pomocí tlačítka stroj spustit a zjistit tak, jak funguje. Dále si mohli žáci prohlédnout maketu Adamsovy elektrárny na Niagarských vodopádech, laboratoře v Colorado Springs nebo třeba letadlo s vertikálním vzletem a přistáním.

Přestože je Tesla už mnoho desítek let po smrti, jeho odkaz žije dále, například v rentgenových snímcích či dálkovém ovládání. Výstava tak byla velmi užitečným zdrojem informací a za dalekou cestu určitě stála.

Jelikož je čas adventu, vydali se poté účastníci výletu na Václavské náměstí, kde byl rozchod. Čas do odjezdu vlaku tak všichni mohli strávit nasáváním vánoční atmosféry na vánočních trzích, procházkou po historickém centru města či návštěvou nákupní galerie. Pak už nezbylo než nastoupit do vlaku a s Prahou se zase na nějaký čas rozloučit.

Návštěva hlavního města byla takovým malým výletem za hranice všedních dnů, která přinesla žákům nejen nové poznatky, ale i utužení kolektivu a odpočinutí si od školních povinností.

Mgr. Lenka Labajová

 

09. 12. 2022 13:24:00 | Václav Knápek