Vypnout zobrazení pro mobilní zařízení

Rychlé volbyVyhledávání

Vypnout grafiku

Korunovační klenoty za humny

Korunovační klenoty za humny

Prohlídku korunovačních klenotů absolvovala v pondělí 3. 4. 2023 třída PO1 v zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Nejednalo se pochopitelně o originály, ale o mistrovské repliky vytvořené jedním z nejlepších českých a evropských zlatníků, legendou mezi šperkaři – Jiřím Urbanem.

Komentovaná prohlídka seznámila třídu s historií jednoho z největších národních pokladů včetně vzniku jeho unikátních replik. Z bezprostřední blízkosti bylo možné si prohlédnout samotnou Svatováclavskou korunu, jejíž originál nechal zhotovit pro svou korunovaci Karel IV. stejně jako žezlo a jablko. V samostatné vitríně byl umístěn korunovační meč, který údajně patřil sv. Václavu.

Součástí exkurze byla prohlídka zrekonstruovaného náměstí, kde žáci po chvíli pátrání našli jeden z kamenů zmizelých a vyfotili se na místě, kde stál TGM v době své návštěvy města při příležitosti kandidatury do Říšského rady. Poměrně hodně úsilí museli žáci vynaložit při hledání kamenů zmizelých rodiny Hellerových. Dlouho to vypadalo zcela beznadějně, ale díky fotografiím v mobilu a postřehu Lukáše Vítka byla snaha nakonec korunována úspěchem. Žlutými tulipány a zapálenými svíčkami si tak žáci připomněli tragický osud židovských občanů Valašského Meziříčí, kteří během 2. světové války zahynuli v koncentračních táborech. Zvláštní vzpomínka patřila děvčátkům Haně a Miře, jejichž jména pro hlavní hrdinky své knihy použila spisovatelka Alena Mornštajnová.

Vzhledem k mrazivému počasí pak bylo nutností ukončit exkurzi v Tucan CAFÉ, kde proběhlo vyhodnocení akce a sdílení zážitků.

05. 04. 2023 07:55:00 | Karla Macurová