Vypnout zobrazení pro mobilní zařízení

Rychlé volbyVyhledávání

Vypnout grafiku

Provokace, provokace a zase provokace

Provokace, provokace a zase provokace

Tentokrát nikoliv ze strany žáků, ale ze strany umělce – básníka a hudebníka Pavla Formana, který se v rožnovské galerii Stage Garden prezentuje jako malíř.

Jeho výstavu navštívila ve čtvrtek 17. 3. 2022 třída PO1. Na všechny velmi silně zapůsobilo i prostředí galerie, které díky světlu pronikajícímu do vnitřních prostor obrovskými okny poskytuje ideální podmínky pro obrazy i další umělecká díla. Naši technicky nadaní žáci obdivovali variabilitu prostoru, možnosti manipulace se světlem a další záležitosti, které vytvářejí ideální podmínky pro umění.

A to bylo v centru našeho zájmu. Pro všechny zúčastněné se jednalo o první setkání se současným výtvarníkem, který pochází z Bruntálu, studoval i v zahraničí, kde také vystavoval – mimo jiné v USA. Tam veřejnost nerozdýchala jeho pojetí Buffalo Billa a cítila se velmi pobouřena. To my jsme k výstavě přistoupili s mnohem větším nadhledem a pochopením. Některá velkoplošná plátna pro nás sice zůstala záhadou, ale řada jiných nás silně oslovila. Ve škole jsme se seznámili s malíři doby renesance i baroka, a tak jsme měli možnost srovnání, kam se umění posunulo. Pochopili jsme, že ne každý obraz se musí líbit všem, ne každému musíme všichni porozumět. Přímo před obrazy probíhaly více i méně zasvěcené diskuze o tom, jaký vzkaz je v nich ukryt, co jsme schopni v nich odhalit.

Velmi jsem ocenila vzorné chování žáků, zájem o umění a velkou snahu najít k němu cestu.

 

 

PaedDr. Hana Fojtíková

 

23. 03. 2022 13:58:00 | Karla Macurová