Vypnout zobrazení pro mobilní zařízení

Rychlé volbyVyhledávání

Vypnout grafiku

Exkurze do světa financí

Exkurze do světa financí

Ve středu 23. listopadu navštívili studenti IT3B, IT3C Prahu. Cílem cesty do Prahy byla expozice ČNB „Lidé a peníze“, která se nachází v prostorách historického trezoru nejprve Živnostenské banky, později Státní banky československé.

Žáky čekala jak zábavně - vzdělávací expozice s nespočetným množstvím informací nejen o centrální bance, ale i spousta překvapivých zajímavostí o naší měně. Dozvěděli se, co vše Česká národní banka dělá, aby v naší zemi dosáhla cenové a finanční stability a zajistila plynulost peněžního oběhu. Poznali kdo, proč, a jak rozhoduje o nastavení a nástrojích měnové politiky, finanční stability nebo dohledu nad finančním trhem, seznámili se s technickým zabezpečení banky a využitím prostředků ICT v bankovnictví. Zjistili ale také, že naše centrální banka působí nejen doma, ale je aktivní také ve světě. Všechny její činnosti se žákům srozumitelně a interaktivně představily v jednotlivých tematických celcích.

Prostřednictvím řady exponátů, jež se týkají vývoje platidel a peněz od dob jejich počátků až do současnosti získali žáci ucelený přehled o dějinách peněz a finančního systému. Studenti se zde seznámili s ochranou bankovek, prohlédli  si jejich ochranné prvky a za pomoci testovacího vybavení si prověřili pravost bankovek a ostatních cenin. Nejnovějším a asi nejzajímavějším přírůstkem v expozici je unikátní vysoko hmotnostní zlatá mince o nominální hodnotě 100 000 000 . Tuto minci, která je největší zlatou mincí v Evropě a druhou největší na světě, vydala Česká národní banka v roce 2019 k příležitosti 100. výročí vzniku československé měny.

Doplňujícím programem byla procházka hlavním městem okolo těch nejznámějších pražských památek a zastávka na Národní třídě, kde jsme si připomněli události 17. listopadu 1989.

Ing. Jana Josefíková

 

01. 12. 2022 20:52:00 | Václav Knápek